Friday, 19 April, 2024

1-0 ο Ολυμπιακός τον Πανιώνιο (video)

Μετά από πέντε συνολικά ματς δίχως νίκη, ο Ολυμπιακός πήρε το τρίποντο απέναντι στον Πανιώνιο χάρη σε τέρμα του Οτζίτζα στο 48′ για το τελικό 1-0 στο Φάληρο

Την πρώτη του νίκη μετά τις 21 Ιανουαρίου, όταν επικράτησε της Ξάνθης στο Φάληρο, έψαχνε ο Ολυμπιακός φιλοξενώντας τον Πανιώνιο στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” για την 22η αγωνιστική της Super League.
Οι Φορτούνης, Σισέ και Σεμπά δεν ήταν στα πλάνα του Όσκαρ Γκαρθία εξαιτίας μυικών ενοχλήσεων, ενώ ο Ισπανός τεχνικός δεν μπορούσε να υπολογίζει ούτε στους Ρομαό και Πάρντο, που εξέτισαν την ποινή τους κόντρα στους “κυανέρυθρους”.
Κανονικά στην 20άδα συμπεριλήφθηκαν οι Ταχτσίδης και Μιραλάς που ξεπέρασαν τα προβλήματα τραυματισμών, όπως και ο Ίγκορ με τον Βέργο. Ο Βραζιλιάνος μάλιστα μπήκε για πρώτη φορά και στην 18άδα.
Με απουσίες έξι βασικών ποδοσφαιριστών του παρατάχθηκε στο “Γ. Καραϊσκάκης” ο Πανιώνιος. Ο Μιχάλης Γρηγορίου δεν είχε στη διάθεση του τους Κόρμπο, Σαββίδη και Μπανανά που δηλώθηκαν να εκτίσουν τη ποινή τους στο ματς του Φαλήρου.
Εκτός πλάνων έμειναν και οι τραυματίες Σιώπης, Ντουρμισάι, Γεσίλ ενώ εκτός αποστολής ήταν ο Νόβακ.
Μετά από πέντε παιχνίδια (δύο Κυπέλλου και τρία πρωταθλήματος) χωρίς να χαμογελάσει, ο Ολυμπιακός με γκολ του Οτζίτζα στο 48′ επικράτησε με σκορ 1-0 του Πανιωνίου. Οι Πειραιώτες δημιούργησαν και απώλεσαν κάμποσες ευκαιρίες στην αναμέτρηση, με την αστοχία και τον Κότνικ να κρατάνε τη διαφορά στα επίπεδα του ενός γκολ.
Βοηθοί: Μιχαήλ Καρσιώτης (ΕΠΣ Κορινθίας), Γεώργιος Παλαμίδας (ΕΠΣ Λακωνίας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Νικολάου, Χατζισαφί, Ζιλέ, Ταχτσίδης, Οτζίζα (85′ Μαρτίνς), Μάριν (65′ Ανδρούτσος), Μιραλάς, Ανσαριφάρντ (74′ Τζούρτζεβιτς).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Σταυρόπουλος, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Ουάσινγκτον, Πινιώτης (70′ Παπαγεωργίου), Λάμπρου, Μασούρας (56′ Μακρύλλος), Μπραχίμι (56′ Σπιριντόνοβιτς), Νίλσεν.
Γκολ: 48′ Οτζίτζα / –
Κάρτες: 54′ Ανσαριφάρντ / 5′ Ουάσινγκτον, 50′ Μπραχίμι, 64′ Σταυρόπουλος
Ο Πανιώνιος παρατάχθηκε με πολλές και σημαντικές ελλείψεις στο Φάληρο, αλλά την ίδια στιγμή ήταν απαλλαγμένος από κάθε άγχος, επιλέγοντας να παίξει το παιχνίδι του και να μην ταμπουρωθει στην άμυνα.
Οι “κυανέρυθροι” κατάφεραν να βγάλουν το πρώτο 45λεπτο του αγώνα κρατώντας απαραβίαστη την εστία τους, έστω κι αν με τη μπάλα στα πόδια δυσκολεύονταν σημαντικά. Τόσο στο κράτημα και την κυκλοφορία, όσο και στην δημιουργία.
Ο Ολυμπιακός με τη σειρά του είχε την πρωτοβουλία, την κατοχή και τις ευκαιρίες αλλά χωρίς να τις μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα.Στο 6′ ο Ταχτσίδης έβγαλε σε θέση βολής τον Ανσαριφάρντ, που τσίμπησε προ του Κότνικ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε τον γκολκίπερ του Πανιωνίου που γκρέμισε τον Ιρανό φορ. Ο Νεοφυτιάδης δεν σφύριξε παράβαση, ο Ανσαριφάρντ σηκώθηκε, πρόλαβε τη μπάλα και πλάσαρε από δύσκολη γωνία αλλά αστόχησε για εκατοστά.
Επόμενη φάση για τους Πειραιώτες αυτή στο 17′, όταν ο Ομάρ από δεξιά με άψογη σέντρα βρήκε τον Οτζίτζα ολομόναχο στο δεύτερο δοκάρι. Ο Βέλγος ωστόσο έκανε μια ακίνδυνη σκαστή κεφαλιά που δεν απείλησε τον καν Κότνικ, αφού έδιωξε ο Γκιοατά…

Πέντε λεπτά αργότερα ο Οτζίτζα ήταν και πάλι πρωταγωνιστής σε φάση για γκολ. Από την πάσα του Μιραλάς, ο Βέλγος χαφ ελίχθηκε ωραία στην περιοχή όμως το πλασέ του από το ύψος του πέναλτι δεν βρήκε στόχο, στην τρίτη κλασική ευκαιρία του Ολυμπιακού στο ματς.
Στο 26′ ο Γκιοατά πήρε… αγκαζέ τον Ανσαριφάρντ σε κάθετη πάσα του Μάριν στον Ιρανό φορ, όμως ο Νεοφυτιάδης δεν είδε παράβαση. Στο 31′ ο Πανιώνιος έγινε για πρώτη φορά επικίνδυνος στο ματς, όταν ο Χατζισαφί έκανε σωτήρια προβολή στον Νίλσεν, πριν ο τελευταίος προλάβει να απειλήσει από την μικρή περιοχή τον Προτό. Χωρίς σκορ πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια.
Η στατιστική εικόνα του αγώνα στα πρώτα 45′:
Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η λύση ήρθε δια ποδός Οτζίτζα, που είπε “ευχαριστώ” στην εξαιρετική κάθετη πάσα του Ταχτσίδη και έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Ο Βέλγος πήρε ρεβάνς για τις χαμένες ευκαιρίες του πρώτου μέρους και πλάσαρε ιδανικά τον Κότνικ για το 1-0 στο 48′.
Τέσσερα λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να έρθει η απάντηση των “κυανέρυθρων”, αλλά στο εξαιρετικό σουτ του Σαραμαντά από τα 30 μέτρα έβαλε “στοπ” ο Προτό, διώχνοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ!
Ο Γρηγορίου ξεκίνησε πρώτος τις κινήσεις από τον πάγκο, ο Γκαρθία ακολούθησε, ωστόσο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαζε.
Τατχτσίδης και Ελαμπντελαουί συνεργάστηκαν κάθετα, ο Νορβηγός έβγαλε σε θέση βολής τον Ανσαριφάρντ αλλά ο Κότνικ αντέδρασε σωτήρια στην προσπάθεια του Ιρανού φορ στο 74′. Δύο λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ του Πανιωνίου κράτησε ξανά τον Πανιώνιο στο ματς, αυτή τη φορά σταματώντας τον Τζούρτζεβιτς από τη μικρή περιοχή!
Στο 84′ ο Βλάχος πήρε τη… μπουκιά από το στόμα του Μιραλάς σε γύρισμα του Τζούρτζεβιτς, στην τελευταία πραγματικά καλή στιγμή της αναμέτρησης.
Την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός πηγαίνει στην Τούμπα για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ και ο Πανιώνιος υπποδέχεται τον Αστέρα Τρίπολης στη Νέα Σμύρνη.