Thursday, 18 April, 2024

1-0 η Βέροια τον ΑΣ Γιαννιτσά

Αγχωτική νίκη σημείωσε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η Βέροια. Επικράτησε με 1-0 των Γιαννιτσών, με γκολ του Μουρατίδη στην εκπνοή του πρώτου μέρους

ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς καρδιοχτύπησε για να κρατήσει το προβάδισμά της.
Στο πρώτο ημίχρονο η Βέροια είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και διατήρησε περισσότερο χρόνο την μπάλα στην κατοχή της. Στον αντίποδα, δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο, ο οποίος επέλεξε να παίξει κλειστά και να αναζητήσει αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή της Βέροιας καταγράφηκε στο 28’ όταν ο Σκαθαρούδης δεν κατόρθωσε με το κεφάλι να νικήσει τον Κύρου, μετά από σέντρα του Τσιότρα από αριστερά. Στο 33’ ο Σκαθαρούδης επιχείρησε δυνατό σουτ από πλάγια θέση, στο ύψος της περιοχής, αλλά ο Κύρου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 40’ ο Κανούλας βρέθηκε σε θέση εκτέλεσης μέσα στην περιοχή, μετά από πάσα του Κυριακίδη, αλλά το σουτ ήταν κακό και κατέληξε στην αγκαλιά του αντιπάλου τερματοφύλακα.
Το 1-0 σημειώθηκε στο 45’. Ο Κυριακίδης έκανε την σέντρα και ο Μουρατίδης με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, τα Γιαννιτσά πήραν μέτρα στο γήπεδο και ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Προσπάθησαν να φτάσουν γρήγορα στην ισοφάριση και είχαν τρεις καλές στιγμές. Στο 49’ σουτ του Κοτσαρίδη, ο Μπλατσιώτης έδιωξε σε κόρνερ. Στο 54’ ο Καραγιάννης δεν κατάφερε από κοντά να εκτελέσει ενώ στο 58’ ο Ζούρκος επιχείρησε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας της Βέροιας μπλόκαρε.
Μετά το 60’, η Βέροια βρήκε χώρους και έφτασε πολλές φορές με αξιώσεις έξω από την περιοχή των Γιαννιτσών αλλά της έλλειπε η καλή τελική πάσα. Όμως υπήρξαν και φάσεις που οι γηπεδούχοι έφτασαν σε φάσεις εκτέλεσης όπως στο 60’ όταν η κεφαλιά του Κανούλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ και στο 69’ όταν ο Σκαθαρούδης βρέθηκε σε κοντινή θέση για σουτ αλλά έπιασε αέρα.
Στο 79’ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με φαλτσαριστό σουτ του Καραγιάννη έξω από την περιοχή να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά ο Μπλατσιώτης έδιωξε σε κόρνερ.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Γιαννιτσά πολιόρκησαν τη Βέροια πιο δυνατά, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν απειλή στην περιοχή του αντιπάλου. Στις καθυστερήσεις ο Ζαρογιάννης προσπάθησε με σουτ έξω από την περιοχή να σκοράρει, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Διαιτητής: Μπουτζίκος (Ντεβέλας, Κουφός)
ΒΕΡΟΙΑ (Παπανώτας) Μπλατσιώτης, Μούχαλης, Τσότρας, Μουρατίδης, Μαραγκός, Μπλέτσας (90+ Ιωάννου), Βεργώνης, Κυριακίδης (84’ Μισαηλίδης), Κανούλας (63’ Τσικόπουλος), Μπακάλης, Σκαθαρούδης (79’ Μυλωνάς).
ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ (Τομπάζης) Κύρου, Σέρα, Παντεκίδης, Ιορδανίδης, Παπασυμεών, Κόβατσης (64’ Χουσεΐνογλου), Ζαρογιάννης, Κοτσαρίδης, Καραγιάννης, Ζούρκος, Παντελίδης.