Thursday, 25 April, 2024

Πρόκριση ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στα play off του Champions League

Διπλή ελληνική πρόκριση με καρδιοχτύπια στο φινάλε, 0-0 ο ΠΑΟΚ στην Μόσχα κόντρα στην Σπαρτάκ ενώ η ΑΕΚ κέρδισε με 2-1 την Σέλτικ.

Ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να υπερασπιστεί το 3-2 της Τούμπας και τα κατάφερε, είχε ευκαιρίες να πετύχει γκολ αλλά αυτό δεν ήρθε. Το έργο της πρόκρισης του έγινε λίγο ευκολότερο στο 30ο λεπτό καθώς αποβλήθηκε ο Λουίς Αντριάνο της Σπαρτάκ.

Όσο έμενε το 0-0 η Σπαρτάκ ανέβαινε στο γήπεδο προσπαθώντας να πετύχει το γκολ της πρόκρισης, ένα γκολ που δεν μπήκε ποτέ (και πώς να έμπαινε όταν οι Ρώσοι είχαν 0 σουτ στον στόχο;) και το τελικό σφύριγμα της λήξης ήρθε να λυτρώσει τον ΠΑΟΚ και να του δώσει την πρόκριση.

Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ φρόντισε να πετύχει δύο γκολ και να προηγηθεί με 2-0 επί της Σέλτικ (ένα γκολ στην αρχή κάθε ημιχρόνου) και έτσι έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης και παρά την μείωση του σκορ από τους Σκωτσέζους (2-1 στο 78ο λεπτό) μπόρεσε να κρατήσει αυτήν την πρόκριση.

Στην επόμενη φάση ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Μπενφίκα ενώ η ΑΕΚ θα παίξει με την Βίντι.