Saturday, 20 April, 2024

Πρωτάθλημα Παίδων: Στον τελικό η Αναγέννηση Γιαννιτσών, 2-1 τον Αλμωπό Αριδαίας

Την συμμετοχή της στο τελικό, του παιδικού πρωταθλήματος, εξασφάλισε η ομάδα της Αναγέννησης Γιαννιτσών, που κατάφερε στον Πλατανότοπο να κερδίσει με 2-1 τον αξιόμαχο Αλμωπό και να εξασφαλίσει το χρυσό εισιτήριο.

Η ομάδα της Αναγέννησης που ήταν πρώτη στην βαθμολογία την κανονική περίοδο, κατάφερε να προηγηθεί με 2-0, με 2 όμορφα γκολ του Χατία από το πρώτο μέρος και ουσιαστικά να κάνει διαχείριση αποτελέσματος στο 2ο ημίχρονο παίρνοντας τη νίκη.

Ο Αλμωπός πέρα από το γκολ είχε 2 δοκάρια και ήταν πιο απειλητικός στην επανάληψη και λογικό ήταν να πιέσει μια που ήταν πίσω στο σκορ.

Στον μεγάλο τελικό η Αναγέννηση θα αγωνιστεί με την άλλη ομάδα της πόλης, την πολυνίκη του θεσμού Αθλητική Ακαδημία Γιαννιτσών που κέρδισε στον άλλο ημιτελικό με 1-2 την Ακαδημία Σκύδρας.

Φάσεις και γκολ:

Στο 14′ με σουτ ο Χατία θα κάνει το 1-0.

Στο 28′ σουτ του Μερτζεμέκη η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Αναγέννησης.

Στο 36′ νέο όμορφο γκολ με σουτ του Χατία και 2-0 μπροστά η Αναγέννηση.

Στο 10′ της επανάληψης κεφαλιά του πανύψηλου Παπαχρήστου μόλις άουτ.

Στο 63′ Κοντινό σουτ του Δερβίση άουτ.

Στο 65′ υπέροχο εκτελεσμένο φάουλ από τον Νικολαΐδη και γκολ 2-1.

Στο 70′ ο Γεωργιάδης θα χάσει την ευκαιρία να ισοφαρίσει σημαδεύοντας και πάλι το δοκάρι της Αναγέννησης.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κατηριάδης βγήκε μόνος όμως δεν κατάφερε να κερδίσει τον πορτιέρο του Αλμωπού.

Η διαιτησία του Ταγκαλίδη καλή.

Αναγέννηση Γιαννιτσών (Παζαρτζης): Γεωργιάδης, Παπαδόπουλος, Γεροντίδης, Βερβελές, Ψαλλίδας, Κωνσταντινίδης, Χατία, Φλώρος, Δερβίσης, Καλλίνικος, Δεληχατζής

Έπαιξαν και οι Κοτσηνης, Κατηριάδης, και Αλμπανης

Αλμωπός (Παπανδρέου): Τσακίρης, Χατζηπαναγιωτίδης, Τσίκος, Αταλασίδης, Μιχαηλίδης, Μπακαλίδης, Νικολαΐδης, Ξάνθος, Μερτζεμέκης, Ταραλίδης, Γεωργιάδης