Thursday, 25 April, 2024

Μεγάλο διπλό για τη Δόξα Μαυροβουνίου

Με σκορ 0-2, που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, πέρασε από το Μάνδαλο η Δόξα Μαυροβουνίου.

Στο πολυδιαφημισμένο ντέρμπι κορυφής μεταξύ Δόξας Μανδάλου και Δόξας Μαυροβουνίου, που διεξήχθη κάτω από αντίξοες καιρικές και γηπεδικές συνθήκες, η ομάδα του Μαυροβουνίου, μετά την επιτυχία της κατάκτησης του κυπέλλου της ένωσης Πέλλας, πέτυχε μια εξίσου σπουδαία νίκη βαθμολογικής σημασίας με σκορ 0-2 στην δύσκολη έδρα του Μανδάλου.

Η φιλοξενούμενη ομάδα του Μαυροβουνίου παίζοντας έξυπνα και αφού διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, πέτυχε μια μάλλον εύκολη και πέρα για πέρα δίκαιη νίκη επί ενός αντιπάλου που κόλλησε στην λάσπη και στον βούρκο του αγωνιστικού χώρου του γηπέδου.

Σίγουρα αυτή η νίκη του Μαυροβουνίου αλλάζει τα δεδομένα και καθιστά το Μαυροβούνι ένα από αδιαφιλονίκητα φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Μεγάλη και σημαντική η παρουσία των φιλάθλων και των δυο ομάδων και αν οι καιρικές συνθήκες ήταν πολύ καλύτερες σίγουρα θα είχε πολύ περισσότερο κόσμο

Τα όποια επεισόδια διαδραματίστηκαν στο τέλος του αγώνα έρχονται σε δεύτερη μοίρα και οφείλονται σε μια άσεμνη χειρονομία ποδοσφαιριστή της ομάδος του Μαυροβουνίου

Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο και σίγουρα το Μελίσσι, που βρίσκεται μπροστά από το Μαυροβούνι με την φετινή πορεία του, θα διαδραματίσει και αυτό σημαντικό ρόλο στην διαμόρφωση της τελικής βαθμολογίας.

Ρεπορτάζ: Γιάννης Μίγγας