Friday, 26 April, 2024

Σημαντική νίκη των Ικάρων Γιαννιτσών στην Κατερίνη

Νίκη που τους διατηρεί σε τροχιά play off σημείωσαν στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης με την ομάδα του Βατανιακού – Σαρισα

οι Ίκαροι Γιαννιτσών, σε αγώνα τη 19η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ, το Σαββάτο 16 Φεβρουαρίου.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα των Γιαννιτσών δεν κατάφερε να βρει επιθετικό ρυθμό στο ματς και σε συνάρτηση με την ευστοχία των αντιπάλων βρέθηκαν να είναι πίσω στο σκορ με την λήξη της περιόδου 20-14
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης ανέβασε κι άλλο ρυθμούς καταφέρνοντας να ανοίξει την διαφορά στους 13 πόντους με 36-23. Έπειτα από ταιμ άουτ που αναγκάστηκε να καλέσει ο προπονητής των Ικάρων Λούσης Λάκης οι Ίκαροι πήραν τα πάνω τους ιδιαίτερα στην άμυνα και κατάφεραν να ψαλιδίσουν την διαφορά στους 6 πόντους με το τέλος του ημιχρόνου σε 38-32
Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα των Γιαννιτσών οι οποίοι κατάφεραν πολύ γρήγορα να ισοφαρίσουν στο σκορ σε 41-41 και όντας ιδιαίτερα αποτελεσματικοί σε επίθεση και άμυνα κατάφεραν με το τέλος της περιόδου να πάρουν προβάδισμα 4 πόντων με σκορ 52-56.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι Γιαννιτσών διατήρησαν την διαφορά όμως η ασυνεννοησία τους στην άμυνα έφερε το ματς στον πόντο 64-65. Αφετέρου ένα απότομο ξέσπασμα των φιλοξενουμένων και σερί 7 πόντων έφερε το σκορ να είναι 64-72 4μιση λεπτά πριν από το τέλος. Οι γηπεδούχοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Μπίσμπα κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι 70-72. Ωστόσο ένα μεγάλο τρίποντο του Υφαντίδη ένα λεπτό πριν το τέλος του ματς έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 74-79 υπέρ της ομάδας των Ικάρων Γιαννιτσών.
Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Τοπαλίδης
Δεκάλεπτα: 20-14, 38-32, 52-56, 74-79
ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης 7, Σιαπάκας, Λάλλας 6, Τερζόπουλος 4, Γιαμούζης 8 (2), Πόσιος, Μεσκούρης, Τζίμας 3, Μαρινόπουλος, Ακερμανίδης 6 (1), Μπίσμπας 29 (4), Αμανατίδης 11 (3)
ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών: Μαλλιάρης 5 (1), Χαραλαμπίδης 5, Ελευθεριάδης 21 (2), Μπογδάνης 10 (1), Μαυρόπουλος 6 (2), Πολυχρονίδης 14 (4), Καρυπίδης, Υφαντίδης 18 (1), Βουζίνας