Νίκη των Ικάρων Γιαννιτσών επί του Πιερικού Αρχέλαου 80-64

Άλλη μια νίκη για τους Ικάρους Γιαννιτσών που πήραν το ροζ φύλλο και στη 17η αγωνιστική αναμέτρηση της Α ΕΚΑΣΚΕΜ κόντρα στη νεανική ομάδα του Πιερικού, στο κλειστό γήπεδο του Σταθμού

το Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2019, γεγονός κάτι το οποίο τους φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στην πραγματοποίηση των στόχων τους.
Στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου η ομάδα των Γιαννιτσών προηγήθηκε γρήγορα με 6-0 στο σκορ με κλεψίματα και αιφνιδιασμούς όμως η ομάδα του Πιερικού αντέδρασε εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Ικάρων και τρέχοντας το γήπεδο κατάφερε να πάρει και προβάδισμα με τελικό σκορ δεκαλέπτου 20-15.
Στη δεύτερη περίοδο οι Ίκαροι έπαιξαν καλύτερο μπάσκετ απ την πρώτη περίοδο, πίεσαν στην άμυνα και ευστόχησαν στα σουτ και κατάφεραν στα μισά του δεκαλέπτου να πάρουν προβάδισμα με 26-28. Η διαφορά στο σκορ με το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να πάει στους 7 πόντους υπέρ της ομάδας των Ικάρων με 30-37.
Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 ρίχνοντας στον πόντο την διαφορά 36-37. Η ομάδα του Λούση Λάκη από εκείνο το σημείο άρχισε να φορτσάρει και με καλή αποτελεσματική άμυνα και καλή κυκλοφορία και ευστοχία στην επίθεση κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 12 πόντους διαφορά 47-59. Σ’αυτό το σημείο αξίζει να σημειωθεί το θεαματικό buzzer beater του Πολυχρονίδη για λογαριασμό των Ικάρων.
Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Πιερικού προσπάθησε να τρέξει το γήπεδο κάνοντας γρήγορες επιθέσεις όμως η ομάδα των Ικάρων ήταν σταθερή στις επιδόσεις της και κατάφερε να ανοίξει κι άλλο την διαφορά με τελικό σκορ 64-80.
Διαιτητές: Τοπαλίδης – Γρηγοριάδης
Δεκάλεπτα: 20-15, 30-37, 47-59, 64-80

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ξηρομερίτης): Χατζηαγοράκης 5 (1), Ζησόπουλος 12 (1), Καρυπίδης 2, Τσαλμπούρης, Τζιοβάρας 10 (3), Σφήκας 2, Καλλιφατίδης 13 (3), Ζαρκανέλας 12 (1), Κουπάντσης , Σκρέτας 8 (2)
ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Λούσης): Χαραλαμπίδης 10, Ελευθεριάδης 12, Μπογδάνης 7, Μαυρόπουλος 11 (3), Πολυχρονίδης 11 (3), Υφαντίδης 18 (2), Βουζίνας 11 (3)