Thursday, 18 April, 2024

Εδεσσαϊκός bc-Ίκαροι Γιαννιτσών 67-75

Οι Ίκαροι Γιαννιτσών κέρδισαν στην παράταση με τελικό σκορ 67-75 τον Εδεσσαϊκό bc στο Δημοτικό Αθλητικό κέντρο της Έδεσσας, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι παρά την πολύ αστοχία απ τη γραμμή του τρίποντου και πολλές φαινομενικά εύκολες χαμένες προσπάθειες από κοντινή απόσταση βρέθηκαν με τη λήξη της πρώτης περιόδου να είναι μπροστά στο σκορ με 15-19
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ίκαροι έβγαλαν νωχελικότητα σε άμυνα και επίθεση, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Τσάμη και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σκορ ισόπαλο 30-30.
Το δεύτερο μισό της κανονικής περιόδου ήταν εξίσου αμφίρροπο και ο Εδεσσαϊκός με ένα τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 58-58.
Στην παράταση οι παίκτες του Λάκη Λούση πάτησαν γκάζι, έπαιξαν όπως πρέπει να παίζουν και με καλή άμυνα και γρήγορες και σωστές επιλογές στην επίθεση σημείωσαν 18 πόντους σε 5 λεπτά παίρνοντας τη νίκη με τελικό σκορ 67-75.
Διαιτητές: Μπόιτσης-Χανός
Δεκάλεπτα: 15-19, 30-30, 39-41, 58-58 (κ.α), 67-75.
Εδεσσαϊκός bc (Τσάμης): Γάτσος 4, Σταμπουλής Π. 6, Νάτσης 5, Τσάμης 25 (3), Πασχαλίδης, Αβραμίδης, Θεοδώρου 15 (1), Αδάμ 3 (1), Κεχαγιόγλου 9 (3), Σταμπουλής Χ., Τεντζέρης
ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Λούσης): Χαραλαμπίδης 5, Ελευθεριάδης 10, Μπογδάνης 26 (1), Μαυρόπουλος 3 (1), Πολυχρονίδης 3, Στόγιος, Καρυπίδης, Υφαντίδης 15(2), Βασιλειάδης 5, Βουζίνας 8 (2).