Η Εθνική Ομάδα πόλο ταπείνωσε την Τουρκία με 27-1

Εξαιρετική αρχή έκανε η Εθνική ομάδα πόλο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Βαρκελώνη, καθώς επιβλήθηκε 27-1 της Τουρκίας

Η Ελλάδα πήρε σαφές προβάδισμα από το ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο ο Θοδωρής Βλάχος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Το επόμενο παιχνίδι για την Εθνική μας είναι την Τετάρτη (18/7) με αντίπαλο την Ολλανδία. Η Ελλάδα είχε ως στόχο να νικήσει με πολλά γκολ, προκειμένου να διεκδικήσει την πρωτιά στον όμιλο την Παρασκευή, στο παιχνίδι με την ισχυρή Κροατία. Το τεστ απέναντι στην αδύναμη Τουρκία στέφθηκε με επιτυχία, καθώς η Εθνική μας δεν δέχτηκε γκολ για 26 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα!

Έξι γκολ πέτυχε ο Φουντούλης και από πέντε οι Γούνας και Βλαχόπουλος, οδηγώντας τη Γαλανόλευκη ομάδα σε μια ευρεία νίκη. Τα οκτάλεπτα: 1-5, 0-7, 0-6, 0-9. Δείτε τα highlights της ελληνικής επικράτησης: Τουρκία – Ελλάδα 1-27

Τα οκτάλεπτα: 1-5, 0-7, 0-6, 0-9

ΤΟΥΡΚΙΑ: Κιλ, Ατσάρ, Σενέμογλου, Κάχραμαν, Μπίγικ, Ντουζενλί, Εργκίν, Τουράν, Σονμέζ 1, Εζμπέκ, Γιλμάζ, Γκουρντενλί, Οζντεμίρ

ΕΛΛΑΔΑ: Φλέγκας, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Νικολαϊδης, Φουντούλης 6, Καπότσης 3, Δερβίσης 4, Αργυρόπουλος 3, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γούνας 5, Βλαχόπουλος 5, Ζερδεβάς.