Πρεμιέρα του Πανελληνίου ορεινής ποδηλασίας, με πρωταθλητή τον ΠΟ Χανίων Τάλως στη σκυταλοδρομία

Κατέκτησε το χρυσό με τους Μαυριγιαννάκη, Πατεράκη, Συντζανάκη και Κορτσιδάκη
Η ομάδα του ΠΟ Χανίων Τάλως κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινής ποδηλασίας για τα αγωνίσματα του Cross Country (Αντοχής), του Team Relay (Σκυταλοδρομία) και του Eliminator, που διεξάγεται στις Σέρρες.

Η ομάδα της Κρήτης πήρε την πρώτη θέση στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας (Team Relay, XCR), με την τετράδα των Βασίλη Μαυριγιαννάκη, Ηλία Πατεράκη, Κωνσταντίνα Συντζανάκη και Μιχάλη Κορτσιδάκη., σημειώνοντας συνολικό χρόνο 1 ώρα 11’ και 31’’.
Στην 2η θέση –επί συνόλου 8 ομάδων- τερμάτισε η ομάδα του ΑΣ Μαχητών Πεύκων και στην 3η ο ΠΑΣ Άτλας.
Τα αποτελέσματα (η τελική 8άδα) στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας (Team Relay) XCR:
1. ΠΟΧ Τάλως 1:11:31
Μαυριγιαννάκης Βασίλης 0:18:50, Πατεράκης Ηλίας 0:15:51, Συντζανάκη Κωνσταντίνα 0:20:42, Κορτσιδάκης Μιχαήλ 0:16:08
2. ΑΣ Μαχητές Πεύκων 1:12:03
Τόττας Συμεών 0:16:27, Νεροπούλου Αναστασία 0:22:50, Γεωργιάδης Νικόλαος 0:18:57, Μουστακίδης Νικόλας 0:15:49
3. ΠΑΣ Άτλας 1:12:42
Δαβαρίας Ιωάννης 0:15:55, Ηλιάκη Ευαγγελία 0:21:38, Χιώτης Παναγιώτης 0:18:33, Τσικιντίκος Γεώργιος 0:16:36
4. ΠΟ Βέλος 1:15:16
5. ΒΑΟ 1:15:45
6. ΠΑΟΚ
7. ΑΟ Παράδεισος 1:16:55
8. Κρόνος Νίκαιας 1:19:36
Στους αγώνες συμμετέχουν 212 αθλητές και αθλήτριες, όλων των κατηγοριών, από 49 σωματεία και διοργανώτρια είναι η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας σε συνεργασία με την Ε.Π.Σ.ΜΑ.Θ. και το γραφείο οργάνωσης ΔΙΟΤΙΜΑ.