Tuesday, 16 April, 2024

Κυπελλούχος Πέλλας η Δόξα Μαυροβουνίου (picks+video)

Μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς η ομάδα της Δόξας Μαυροβουνίου πανηγύρισε την κατάκτηση, για πρώτη φορά στην ιστορία της, του κυπέλλου της ΕΠΣ Πέλλας.

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε ποιότητα και κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα η ομάδα του Μαυροβουνίου κατάφερε να κάνει την μίνι έκπληξη και να πετύχει ένα γκολ το οποίο ήταν αρκετό για να τους οδηγήσει σε αυτήν την μεγάλη επιτυχία.

Ανάλυση αγώνα:

Συγκρατημένα ξεκίνησαν οι δύο ομάδες με την πρώτη υποψία φάσεως να γίνεται στο 11ο λεπτό με εκτέλεση ενός φάουλ του Σαμαρόπουλου αλλά η μπάλα πέρασε απευθείας άουτ.

Παρά την άνοδο του ρυθμού από τις δύο ομάδες φάσεις δεν δημιουργήθηκαν στις περιοχές τους μέχρι το 29ο λεπτό που ο Καπουσούζης της Δόξας Μαυροβουνίου μπήκε από δεξιά με όμορφη προσπάθεια αλλά το μόνο που κέρδισε ήταν ένα κόρνερ, το οποίο πέρασε χωρίς κάποιο όφελος. Τρία λεπτά αργότερα, στο 32ο λεπτό, μια ακόμη ευκαιρία για την Δόξα όταν σέντρα-σουτ του Καρυπίδη περνάει παράλληλα χωρίς να μπορέσει ο Ρέντια να κάνει την προβολή και η μπάλα κατέληξε πλάγιο άουτ.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης του 1ου ημιχρόνου δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο. Σχεδόν με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου είχαμε το γκολ για την ομάδα του Μαυροβουνίου. Συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό η μπάλα έφτασε στον Καρυπίδη ο οποίος ψύχραιμα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του και το πανηγύρισε έντονα.

Προσπάθησε ο Αλμωπός να αντιδράσει αλλά ο Μουσόνι στο 54ο λεπτό θα πλασάρει τον ο Καμπαλή ο οποίος κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Στο 63ο λεπτό ο Γκότσης, ο οποίος μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο αντί του τραυματία Καρυπίδη, θα χάσει ανεπανάληπτο τετ α τετ, καθώς βρέθηκε μέσα στην μικρή περιοχή αιφνιδιάστηκε που έφτασε η μπάλα στα πόδια του και επιχείρησε αδύναμο πλασέ πάνω στην αγκαλιά του Καραγιαννίδη.

Ο Αλμωπός προσπαθούσε αλλά η Δόξα πλησίαζε το γκολ, πιο συγκεκριμένα παραλίγο θα γινόταν το 0-2 για την Δόξα με μια πάρα πολύ ωραία προσπάθεια του Γιαουρτζή με ένα όμορφο τελείωμα αλλά ο Καραγιαννίδης σταμάτησε το σουτ στο 74ο λεπτό του αγώνα.

Η ομάδα της Αριδαίας ήθελε να πιέσει αλλά οι συχνές διακοπές από τους παίκτες του Μαυροβουνίου έκοβαν τον ρυθμό και έτσι μοιραία δεν κατάφερε να πετύχει την ισοφάριση και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες της Δόξας ένα κουβάρι, πανηγυρίζοντας έξαλλα την κατάκτηση του τροπαίου.

Η άριστη διαχείριση του αγώνα από πλευράς των νικητών ήταν η κύρια αιτία, η οποία έπαιξε σημαντικό ρόλο, για αυτό το αποτέλεσμα. Ένα γεγονός το οποίο ανεβάζει κατακόρυφα την ψυχολογία της ομάδας του Μαυροβουνίου για τη δύσκολη συνέχεια στο πρωτάθλημα της Α1 της ΕΠΣ Πέλλας όπου μοναδικός στόχος είναι η άνοδος στην Γ’ εθνική.

Απέναντι στο Μαυροβούνιο το φαβορί, πριν τον αγώνα, Αλμωπός Αριδαίας ήταν κατώτερος του αναμενόμενου, είχε μια πολύ μέτρια εμφάνιση, δεν δικαιολόγησε την πολύ καλή του παρουσία στην Γ’ Εθνική και έτσι μοιραία υπέστη την οδυνηρή ήττα.

Αξίζουν συγχαρητήρια στο Μαυροβούνιο για αυτή τους την κατάκτηση του κυπέλλου.

Κλείνοντας σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, σε γνωστό κέντρο θα διασκεδάσει η διοίκηση και η ομάδα των κυπελλούχων Πέλλας για να χαρούν αυτήν τους την επιτυχία.

Οι συνθέσεις:

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης Γιώργος): Καραγιαννίδης, Σαμαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Ελευθεριάδης, Μουσόνι, Πολύζος, Μούλας, Μέντης, Μιχαηλίδης, Στογιαννίδης, Κάρτσιος.

Δόξα Μαυροβουνίου (Προδρομίδης Σίμος): Καμπαλής, Ζαχαριάδης, Γάτσος, Σιδέρης, Σέρα, Μπρέγου, Ουζούνης, Καπουσούζης, Ρέντια, Γιαουρτζής, Καρυπίδης.

Διαιτητής: Δεμερτζής Χ.,

Βοηθοί Διαιτητή: Κουπαράνη, Τετραγώνης.