Friday, 19 April, 2024

Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών – Εδεσσαϊκός B.C. 59-72

Την 2η νίκη του στο παιδικό πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα του Εδεσσαϊκού, καθώς νίκησε εκτός έδρας τον Μ Αλεξάνδρου Γιαννιτσών με 59-72

Η ομάδα της Έδεσσας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και γρήγορα επέβαλε τον ρυθμό της καταφέρνοντας να προηγηθεί με 10-20, με την λήξη του 1ου δεκαλέπτου.
Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα των Γιαννιτσών παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένη και με καλύτερες επιθετικές επιλογές. Το ημίχρονο τελείωσε με την ομάδα της Έδεσσας να προηγείται με 29-36.
Στο 2ο ημίχρονο ο Εδεσσαϊκός ήταν πολύ καλός και «τρέχοντας» ένα επί μέρους σκορ 7-18 στο 3ο δεκάλεπτο, ουσιαστικά πήρε το παιχνίδι. Το τέλος του αγώνα βρήκε νικήτρια την ομάδα της Έδεσσας με 59-72.
Τα δεκάλεπτα :10-20, 29-36(ημίχρονο), 36-54, 59-72 (τελικό σκορ)
Διαιτητής Μητώνας
Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Χαριτίδης): Μανωλέμης 11 (1), Παρτασαλάκης 6, Τσιτερίδης, Γαλετας, Μπάρμπας, 14 Χαλλόφτης 2, Αναστασιάδης 2, Στεργιόπουλος 2, Πέτσος 17 (3), Μαυράκης 2, Κυριαζής 2
ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ B.C. (Ροδοβίτης): Δουλκερίδης 14, Σταυρακίδης 20 (3), Κοκκονός 14 (1), Καραϊσαρίδης 11(1), Τεντζέρης 7, Γάτσος 2, Παπαδόπουλος 2, Συμεωνίδης 2, Κεχαγιόγλου Πασχαλίδης
Εδεσσαϊκός B.C. – Κεραυνός Άσπρου 48-54 (Εφηβικό πρωτάθλημα)
Την ήττα με 48-54 γνώρισε η εφηβική ομάδα του Εδεσσαϊκού από τον Κεραυνό Άσπρου. Ο δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 21-23 υπέρ της ομάδα του Κεραυνό με την λήξη του ημιχρόνου.
Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα του Κεραυνού ήταν καλύτερη και με επιμέρους σκορ 11-22 πήρε προβάδισμα στο σκορ, που τον οδήγησε στη νίκη με 48-54.
Τα δεκάλεπτα: 12-11, 21-23 (ημίχρονο), 32-45, 48-54 (τελικό σκορ)
Διαιτητές: Κορδάλης- Μπόϊτσης
ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ B.C. : Νάνος 6, Κοβάτσης 4, Καζίας 6, Μίσιος 10, Γκουγκούδης 22
ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Διαμαντόπουλος 8, Κωστίκας 17 (1), Δημάκας 21 (3), Ξενάκης 6, Γκανάς 3.