Friday, 19 April, 2024

Η Μπάγερν 8-0 το Αμβούργο, βλέπει… αστέρια η Χέρτα

Πριν από δύο χρόνια και συγκεκριμένα στις 15 Φεβρουαρίου 2015 η Μπάγερν του Πεπ Γκουαρντιόλα διέλυε με 8-0 το Αμβούργο

στην «Αλιάνζ Αρένα».

Αυτή την φορά με τον Κάρλο Αντσελότι στον πάγκο τους οι «Βαυαροί» μετέτρεψαν ξανά σε… σάκο του μποξ την ιστορική ομάδα της χώρας και με το ίδιο σκορ την υποχρέωσαν σε μία ακόμη ντροπιαστική ήττα, που σαφώς και θα επιφέρει εξελίξεις στους πάλαι ποτέ πρωταθλητές Γερμανίας και Ευρώπης. Αξίζει να επισημανθεί ότι η Μπάγερν έχει «ξεσπάσει» ξανά στο παρελθόν πάνω στην ομάδα του γερμανικού Βορρά, καθώς το 2013 είχαν προκαλέσει… πάταγο με το 9-2 και πάλι στο Μόναχο! Αμετάβλητη έμεινε η κατάσταση στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης της Bundesliga μετά το «κυρίως μενού» της 22ης αγωνιστικής.

Εκτός της Μπάγερν που έκανε «σκόνη και θρύψαλα» το Αμβούργο, άνετη νίκη πέτυχε και η Λειψία επί της Κολονίας (3-1) και παρέμεινε στο -5 από τους «Βαυαρούς», ενώ στην έδρα της Φράιμπουργκ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος άνοιξε το δρόμο για το «διπλό» της Ντόρτμουντ, το οποίο «υπέγραψε» ο Ομπαμεγιάνγκ (3-0). Η φετινή Χέρτα κοιτάζει ψηλά. Πόσο; Ως την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Παλ Ντάρνταϊ νίκησε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου με 2-0 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, την προσπέρασε και έφτασε στην τέταρτη θέση τη Χόφενχαϊμ (με παιχνίδι περισσότερο), ενώ απέχει μόλις τρεις βαθμούς από την τρίτη Ντόρτμουντ.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το γκολ του Βεντάντ Ιμπίσεβιτς στο 52΄ «ξεκλείδωσε» τους φιλοξενούμενους, με τον Βλάντιμιρ Νταρίντα να «σφραγίζει» τους τρεις βαθμούς επτά λεπτά πριν τη λήξη.