Thursday, 25 April, 2024

Χορταστικό ματς χωρίς νικητή στις Αμπελειές

Χορταστικό ματς χωρίς νικητή στις Αμπελειές

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, Άρης Αμπελειών και Α.Σ. Πρόμαχοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, με τις δύο ομάδες να φεύγουν απογοητευμένες από το γήπεδο με το τελικό αποτέλεσμα. Οι μεν φιλοξενούμενοι αφού προηγήθηκαν με 2 τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και οι δε γηπεδούχοι καθώς έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες μετά το 2-2 για να κάνουν την πλήρη ανατροπή.

Μετά από το πρώτο 45λεπτο που έληξε χωρίς τέρματα, παρότι υπήρξαν ευκαιρίες κυρίως από τους γηπεδούχους, οι Πρόμαχοι στην επανάληψη πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ στο 54΄ και το 57΄ με τους Σέλκο και Δέλλιο, αιφνιδιάζοντας πλήρως την ομάδα των Αμπελειών. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτες του Γιάννη Γυριχίδη προσπάθησαν με κάτω τη μπάλα να πιέσουν και μείωσαν στο 72΄ με τον Μανώλη Σιδώρη να παίρνει την πάσα από τον Σαββίδη και μετά από πολύ ωραία ατομική προσπάθεια να σκοράρει για το 2-1. Το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε στο 80΄ ο Φώτης Γρηγορίου από κοντά, μετά από φάση διαρκείας στην αντίπαλη εστία.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Φ. Βαμβακάς απέβαλε σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Σέλκο για μαρκάρισμα στο κέντρο και οι Αμπελειές πίεσαν ακόμα περισσότερα για να πετύχουν το γκολ της νίκης. Μάλιστα έφτασαν πολύ κοντά σε τρεις περιπτώσεις, ωστόσο ο Ξυλουργίδης κράτησε το σκορ στο 2-2.

Καλή η διαιτησία των Βαμβακά Φ., Σίπκα Ι. και Κεσίσογλου.

Άρης Αμπελειών: Λαμπρόπουλος, Άλτης (46΄ Σαββίδης), Βουζβούρης, Γρηγορίου, Μιλέν, Τόσιος, Μεκόλι (57΄ Δούμος Θ.), Τόπκας, Μάλαμας, Σιδώρης, Αρβανιτόπουλος (64΄ Ραμπούσης)

Α.Σ. Πρόμαχοι: Ξυλουργίδης, Μούγιος Ι. (46΄ Σέλκος), Σαμσούρης, Δέλλιος (86΄ Ρατσίσκας), Νάνος Ν., Σέλκος, Παπαδόπουλος, Σαμαράς, Νάνο Δ., Μούγιος, Αμπάρης (68΄ Νάνος Γ.)