Saturday, 20 April, 2024

Eurobasket 2017: Στην κορυφή η εκπληκτική Σλοβενία (vid)

Η Σλοβενία έγραψε ιστορία και κατέκτησε το Eurobasket 2017 νικώντας σε ένα συναρπαστικό τελικό τη Σερβία 93-85

Η νίκη των Σλοβένων αποκτά μεγαλύτερη αξία καθώς έπαιξαν σχεδόν το 2ο ημίχρονο χωρίς τον τραυματία Ντόντσιτς και τα τελευταία κρίσιμα λεπτά του τελικού, δίχως τον κουρασμένο Ντράγκιτς, που έκανε καταπληκτική εμφάνιση μέχρι εκείνη την ώρα. Στην 3η θέση τερμάτισε η Ισπανία στο τελευταίο ματς του Ναβάρο.
Η Σλοβενία εμφανίστηκε αποφασισμένη να διεκδικήσει στα ίσια το χρυσό από τη Σερβία (έχοντας ήδη εξασφαλίσει το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία της) και το ματς από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι θα κριθεί και από τους σταρ των ομάδων. Μπογκντάνοβιτς και Ντράγκιτς σημείωναν καθοριστικούς πόντους με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ.
Η έκρηξη της Σλοβενίας έγινε στη β περίοδο με το Ντόντσιτς να προσφέρει πόντους, αλλά τον Ντράγκιτς να «οργιάζει» με όλη την άμυνα του Τζόρτζεβιτς προσαρμοσμένη επάνω του και να ολοκληρώνει το ημίχρονο με 26 πόντους (!).

Το προβάδισμα των 9 πόντων έγινε και +12, αλλά στο 26 η «συμφορά» κτύπησε τη Σλοβενία: ο Ντόντσιτς μάζεψε ένα ριμπάουντ, προσγειώθηκε όμως άσχημα και πήγε στον πάγκο κλαίγοντας και ανήμπορος να βοηθήσει στο υπόλοιπο του παιχνιδιού. Η Σερβία αντεπιτέθηκε και μείωσε και στο -2 (69-67).
Το ματς ήταν ντέρμπυ με τη Σερβία να περνά μπροστά και 77-78 (4.50 πριν το τέλος), αλλά τη Σλοβενία να μην το βάζει κάτω, χωρίς μάλιστα και το Ντράγκιτς, που πήρε κάποια τραβηγμένα σουτ, αλλά δεν είχε άλλες αντοχές (τελείωσε με 35 πόντους).
Εκεί όμως εμφανίστηκαν ο Πρέπελιτς και ο Ράντολφ, που σκόραραν διαδοχικά για το 88-82 στα τελευταία 60’’, τη Σερβία να αστοχεί σε τρίποντο και το Νίκολιτς να διαμορφώνει με βολές το 90-82 στα 36’’, κλειδώνοντας την τεράστια επιτυχία της Σλοβενίας.
Τα 10λεπτα (Σλοβενία-Σερβία): 20-22, 56-47 (36-25), 71-67 (15-20), 93-85 (22-18)
Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA