Ο Βατανιακός επικράτησε με 76-68 του Σκυδραϊκού στην 13η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ

Όπως αναφέρει το katerinisport.gr, δύο ξεσπάσματα των γηπεδούχων έγραψαν την ιστορία του πρώτον δεκαλέπτου

το πρώτο στην αρχή που έδωσε προβάδισμα με 8-1 στον Βατανιακό, 7′ 44″ πριν το τέλος της περιόδου και το δεύτερο στη λήξη του, με το οποίο η ομάδα της Κατερίνης, χάρη σε ένα 10-0 σερί αποσπάστηκε με δεκαπέντε του αντιπάλου της (23-8) 1′ 16″ πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Ισορροπημένα κύλησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Σκυδραϊκό να εκμετελλεύεται ένα νεκρό δίλεπτο του Βατανιακού και να μειώνει σε 35-26 3′ 47″ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα της Κατερίνης απάντησε με ένα 5-0 στην συνέχεια και η λήξη του πρώτον ημιχρόνου βρήκε τον Βατανιακό να προηγείται με 47-33. Ότι έχτισε στα είκοσι πρώτα λεπτά ο Βατανιακός το γκρέμισε στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Σκυδραϊκός μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της 4 51″ πριν το τέλος της περιόδου και από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο αγώνα κύλησε πόντο πόντο και οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 54-53.

Έξι αναπάντητοι πόντοι από την πλευρά του Βατανιακού του έδωσαν ισάξιο προβάδισμα (62-56), 6′ 36″ πριν το τέλος. Ο Σκυδραϊκός έδειχνε πολύ σκληρός για να ηττηθεί και ο Βατανιακός να είχε μάθει από το πάθημα του τρίτου δεκαλέπτου, δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους στην ισορροπία του αγώνα και ο γηπεδούχος πήρε τη νίκη με 76-68.

Δεκάλεπτα: 26-10, 47-33, 54-53, 76-68

Βατανιακός Σάρισα (Χελιδώνης): Κοτσίμπελης 6, Μέλιος 2, Κατηρτζίδης 13 (1), Βαρβούτης 12, Τσιάμης 23 (3), Λαyαμτζής 2, Γκαβοτάσιος 9 (1), Φελεκίδης 3 (1), Βασιλειάδης, Πόσιος 6, Κεσεσίδης, Λυκίδης.

ΑΣ Σκυδραϊκός (Κολοβός): Καπετανόπουλος 6, Φαντίδης 4, Τραϊανός 2, Χομένκο 4, Τσανακτσίδης 7, Δερμιτζάκης 15 (5), Σταυρουλάκης 15 (1), Μουμτζίδης 12 (1), Χαραλαμπίδης 2.

Ο Βατανιακός επικράτησε με 76-68 του Σκυδραϊκού. σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Α” ΕΚΑΣΚΕΜ.