Με νίκη εκτός έδρας έκλεισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις οι Έφηβοι του «Μ. Αλεξάνδρου» Γιαννιτσών

Με νίκη εκτός έδρας τελείωσαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις οι έφηβοι του «Μ. Αλεξάνδρου» Γιαννιτσών για την αγωνιστική περίοδο 2016 – 2017

κερδίζοντας την αντίστοιχη ομάδα του «Κεραυνού» Άσπρου με σκορ 70 – 54 στο κλειστό γυμναστήριο των Καλυβίων Πέλλας την Κυριακή 19/02/2017.

megasΜε την νίκη τους αυτή οι έφηβοι του «Μέγα» αναρριχήθηκαν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με την ομάδα του «Αετού» Κιλκίς, χάνοντας όμως το πλεονέκτημα να περάσουν στην τελική φάση της διοργάνωσης, λόγο διαφοράς πόντων.

megas2megas3Σε ένα παιχνίδι που έγινε σε πολύ καλό αγωνιστικό κλίμα, η ομάδα του «Μέγα» ξεκίνησε δυνατά πετυχαίνοντας πολλούς αιφνιδιασμούς στην επίθεση, εναντίον της άμυνας man to man των αντιπάλων αλλά και παίζοντας πάρα πολύ καλά στην άμυνα, κλείνοντας τους διαδρόμους  που οδηγούσαν στο καλάθι της και ελέγχοντας όλα τα σουτ κατάφεραν να προηγούνται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 18-06.

kasimidisΣτο δεύτερο δεκάλεπτο, ο «Μέγας» κρατώντας τους ίδιους ρυθμούς σε άμυνα και σε επίθεση ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού, μεγάλωσε την διαφορά τελειώνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 36 – 22.

mpasketmegasΣτο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του «Κεραυνού» κατάφερε να αντιδράσει αμυντικά γυρίζοντας την άμυνά της σε ζώνη και κλείνοντας τους διαδρόμους ανάγκασε την ομάδα του «Μέγα» σε κακές επιλογές στην επίθεση κλείνοντας έτσι το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 40-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ισορροπίες άλλαξαν και οι παίκτες του «Μέγα» με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας κατάφεραν να διασπάσουν εύκολα την ζώνη του «Κεραυνού» και να πάρουν στο τέλος το «ροζ» φύλλο του αγώνα με το τελικό σκορ 70-54.

Σε δηλώσεις του, μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της ομάδας του Μ. Αλεξάνδρου Γιάννης Κασιμίδης είπε τα εξής:

«Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για το πολύ όμορφο παιχνίδι που κάναμε επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο. Είχαμε υπομονή και πολύ καλή κυκλοφορία με αποτέλεσμα όλες οι προσπάθειες μας να είναι κοντά στο καλάθι γι αυτό είχαμε και μεγάλη ευστοχία. Ήταν το τελευταίο παιχνίδι για την φετινή αγωνιστική σεζόν και παρόλο που τερματίσαμε δεύτερη χάσαμε την πρόκριση μας στο Final Four λόγο διαφοράς πόντων. Η συγκεκριμένη ομάδα έχει πάρα πολλά περιθώρια   βελτίωσης και μαζί με τις προσθήκες που θα έρθουν του χρόνου από το παιδικό θα μπορέσουμε να φτιάξουμε ένα πολύ καλό και δυνατό σύνολο. Το μοναδικό που χρειάζεται είναι να δουλέψουμε συγκεντρωμένα.

Θέλω να ευχαριστήσω όλους τους παίκτες μας, γιατί σε μια δύσκολη για αυτούς χρονιά λόγο μαθημάτων, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Ακόμα θέλω να ευχαριστήσω και όλους τους γονείς που ήταν κοντά στην ομάδα προσφέροντας μας πολύ μεγάλη βοήθεια.

Τέλος θέλω να  δώσω συγχαρητήρια στη διοίκηση, στον προπονητή, αλλά και στους παίκτες του «Κεραυνού» για την πολύ μεγάλη προσπάθεια που κάνουν για την ομάδα τους».

Τα δεκάλεπτα: A΄ 06-18, Β΄ 16-18, Γ΄ 18-15, Δ΄ 14-19.

Γ.Α.Σ. Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Γ. Κασιμίδης – Κυριαζής Δ. ): Στόιτσης Κ.10π, Χατζηαντωνίου Σ. Γραικός Γ., Βενιτσανόπουλος Α., Παπασταύρου Α.,Στόιτσης Γ. 37π, Βαφειάδης Α. 4π, Μυλωνάς Δ.,  Χατζηλαμπρινός Σ. 16π, Μπάρπας Δ. 3π, Καλβάκης Α., Μπατζάκης Γ.

Α.Σ. Κεραυνός Άσπρου (Ροδοβίτης.):  Γίτσας Γ. 2π, Κωστίκας Ανασ.,  Δημάκας Δ. 19π, Μηνάς Δ., Κασλής Θ., Μίγκος Δ., Καραγλάνης Β., Κωστίκας Αντ. 14π, Διαμαντόπουλος Α. 15π, Πέτρου Γ., Φίλανδρος Α. 4π, Βουδρεσλής Ι.