Saturday, 20 April, 2024

Μεγαλειώδης νίκη των Παμπαίδων των “ΙΚΑΡΩΝ” Γιαννιτσών επί του “ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ” με ανατροπή!

Οι ‘Ικαροι” Γιαννιτσών- αν και λαβωμένοι από τις αρκετές απουσίες παικτών- ήταν αυτοί που πήραν το «ροζ» φύλλο αγώνα στο Γιαννιτσιώτικο ντέρμπι (68-73) με αντίπαλο τον “Μέγα Αλέξανδρο “στα πλαίσια του Πρωταθλήματος παμπαίδων μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΜ.988749_443377175855991_7035668045500907290_n-(Small)

Το συναρπαστικό παιχνίδι που τα είχε όλα, πάθος, ένταση, ανατροπή αλλά και σοβαρά λάθη διαιτησίας, ξεκίνησε με τον “Μέγα” πιο αποτελεσματικό και με προβάδισμα στο σκορ 17-13 στην πρώτη περίοδο . Οι γηπεδούχοι, εάν και οι “Ίκαροι” πλησίασαν στο σκορ ,διατήρησαν την πρωτοπορία μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου ( 40-32). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους “κόκκινους”να προηγούνται με 56-46 χωρίς όμως η διαφορά να αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς καθώς το σκορ εναλλάσονταν πόντο-πόντο. Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο, οι πεισματάρηδες “Ίκαροι” – που δεν είχαν πεί την τελευταία τους λέξη- ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και έφτασαν σε μια συγκλονιστική νίκη με κύριο χαρακτηριστικό το μεγαλείο ψυχής που κατέθεσαν στο παρκέ.

Αυτό όμως που πρέπει να σημειωθεί είναι η ατυχής διαιτησία που σκανδαλωδώς ευνόησε τους γηπεδούχους του “Μέγα Αλέξανδρου”, μην δίνοντας σωρεία αμυντικών φάουλ εις βάρος των “Ικάρων”, μη προσμετρώντας 3 πόντους υπέρ τους και σε ορισμένες περιπτώσεις καταστρατηγώντας τους κανονισμούς που διέπουν το αντίστοιχο πρωτάθλημα παμπαίδων.
Σπόντης Νίκος:(Ίκαροι)«…Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας που αγωνίστηκαν σαν” λιοντάρια ” αλλά και στον κόσμο μας που επιβραβεύσαμε την παρουσία του με μια μεγάλη νίκη. Σε αρκετά διαστήματα του ντέρμπι είχαμε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση, απόρροια της νευρικότητας π.χ. χάσαμε σουτ κάτω από το καλάθι με τα οποία μπορούσαμε να πάρουμε ένα προβάδισμα και παρουσιάσαμε ολιγωρίες στην άμυνα …. Παλέψαμε όμως μέχρι τέλος κυρίως βελτιώνοντας την άμυνα, μπήκαμε με προσήλωση και ένταση στο β’ ημίχρονο, αλλά χρειαζόταν παραπάνω πίστη και πάθος στο τέλος για το ποθητό αποτέλεσμα, πράγμα που κατορθώσαμε τελικά…Ήταν μια μεγαλειώδη νίκη γιατί ανταγωνιστήκαμε μια πλήρη ομάδα των αντιπάλων γεννηθέντων του 2001 με παιδιά ένα και δύο χρόνια μικρότερα ( 2002-2003) και καταφέραμε να τους νικήσουμε δίνοντας συμμετοχή σε όλους τους νεαρούς μπασκεμπολίστες μας σε αντίθεση με τον Μέγα που χρησιμοποίησε μόνο 7 παίκτες στον αγώνα… Με περισσότερη δουλειά και υπομονή είμαι σίγουρος ότι στον δεύτερο αγώνα, που θα είμαστε πλήρεις, θα είμαστε ακόμα πιο ανταγωνιστικοί!..Συγχαρητήρια στα παιδιά των δύο ομάδων για το όμορφο μπάσκετ που μας πρόσφεραν!….”

Σερέτης Θεολόγος (‘Ικαροι): «…Συγχαρητήρια στους αντιπάλους για το καλό παιχνίδι αλλά και στα δικά μας παιδιά για την ηρωική προσπάθεια και την ψυχωμένη νίκη τους!…Μπήκαμε κάπως αργά στο πνεύμα του παιχνιδιού αντιμετωπίζοντας νωρίς δυσκολίες τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση αλλά και μια διαιτησία που δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και μας εκνεύρισε…Στην πορεία όμως πεισμώσαμε , δείχνοντας μέταλο ομάδας, πιστέψαμε στην ανατροπή και καταφέραμε να γυρίσουμε το ντέρμπυ .Είμαι πλήρως ικανοποιημένος από την τιτάνια προσπάθεια, πιστεύοντας σε αυτά τα νεαρά παιδιά που έχουν δυνατότητες για μεγάλα πράγματα!….”.

10606126_443377319189310_7262624791280336622_n-(Small) 10455352_443376662522709_8004644068292404262_n-(Small) 10449934_443377365855972_7530482378960252966_n-(Small) 10277910_443376622522713_6581130792453554018_n-(Small) 988749_443377175855991_7035668045500907290_n-(Small)

Μεγαλειώδης νίκη των Παμπαίδων των  “ΙΚΑΡΩΝ” Γιαννιτσών επί του “ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ” με ανατροπή!