Thursday, 28 March, 2024

Ίκαροι Γιαννιτσών – ΓΑΣ ‘Άθλος” Αλεξάνδρειας 61-46

Με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη σε αντίστοιχα παιχνίδια συνέχισε η ανδρική ομάδα των “Ικάρων” Γιαννιτσών στο θεσμό του κυπέλλου της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι παίκτες των “Ικάρων” επικράτησαν της αξιόμαχης, νεανικής και αθλητικής ομάδας του ΓΑΣ ‘Άθλος” Αλεξάνδρειας στο κλειστό γυμναστήριο  “Έλλη Μυστακίδου” με σκορ 61-46.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν  στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-13, παίζοντας πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο και ευστοχώντας σε όλα τα σουτ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι όμως , αφυπνιζόμενοι από τις φωνές του κόουτς Κώστα Ντουβαλέτη, μπήκαν στο πνεύμα του αγώνα και δίνοντας βαρύτητα στην άμυνά τους προηγήθηκαν με 31-24.Στο β’ ημίχρονο  οι “Ίκαροι” μπήκαν σαφώς βελτιωμένοι τόσο στην άμυνα όσο  και στην επίθεση , ωστόσο οι μαχητικοί  παίκτες της Αλεξάνδρειας δεν παράτησαν το ματς , προσπάθησαν  για την ανατροπή χωρίς όμως αποτέλεσμα, με την κόρνα της γραμματείας στη λήξη της τρίτης περιόδου να βρίσκει τους “Ίκαρους’ να προηγούνται με 46-32.Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους καθώς η ανωτερότητα τους ήταν πλέον εμφανής σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού (προηγήθηκαν μέχρι  22 πόντους) με  το τελικό 61-46 να αναγράφεται στο φωτεινό πίνακα του “Έλλη Μυστακίδου “.