Saturday, 20 April, 2024

Έχασε το χάλκινο μετάλλιο η Εθνική Κωφών Ανδρών

Η Εθνική Ανδρών Κωφών, γνώρισε την ήττα από την Ουκρανία στον μικρό τελικό των Deaflympics με σκορ 57-63 και έχασε το χάλκινο μετάλλιο.
Δεν τα κατάφερε η Εθνική Ανδρών Κωφών. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, γνώρισε την ήττα στον μικρό τελικό των Deaflympics από την Ουκρανία με σκορ 57-63 και τερμάτισε στην 4η θέση της διοργάνωσης, χάνοντας το χάλκινο μετάλλιο.
Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά στο παιχνίδι (19-9 στο πρώτο δεκάλεπτο), αλά στην συνέχεια οι Ουκρανοί ισορρόπησαν το παιχνίδι και έλεγξαν τον ρυθμό, όντας περισσότερο ψύχραιμοι στο τέλος, καταφέρνοντας να διαχειριστούν σωστά το προβάδισμα τους στο τελευταίο ενάμιση λεπτό της αναμέτρησης.
Η Εθνική μας, σε εκείνο το διάστημα, ήταν ιδιαίτερα άστοχη, χάνοντας αρκετά σουτ, αλλά κατάφερε να μειώσει σε 57-60 στα 25” πριν το τέλος της αναμέτρησης. Στην συνέχεια, όμως, οι Ουκρανοί ήταν αποτελεσματικοί στις βολές, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με σκορ 57-63. Κόστισε στην Ελλάδα η αστοχία της στα τρίποντα, καθώς μέτρησε μόλις 3/26 (12%).
Τα δεκάλεπτα: 19-9, 28-32, 45-48, 57-63
Ελλάδα: Ερινάκης, Στρέκλας 6, Τασιούλης 3, Γρίλλης 8 (2), Απτοσόγλου 5, Ντικούδης 12, Τσαγκαρούλης, Παγκράτης 8 (1), Πεταλάς 15, Ντερτιλής.