Πανελλήνιοι οι Βασίλης Τσαλικίδης και Κώστας Λεωνίδης στο 83ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας

Τεράστια επιτυχία του Ναυτικού Ομίλου Γιαννιτσών! Ένα από τα πιο ανταγωνιστικά και πιο ανατρεπτικά πρωταθλήματα των τελευταίων χρόνων

ολοκληρώθηκε στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο του Σχοινιά με τον Ναυτικό Όμιλο Θεσσαλονίκης να ανατρέπει μετά από πολλά χρόνια την πρωτοκαθεδρία του Ν Ο Ιωαννίνων/ Το 83ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ο ΝΟ Θεσσαλονίκης

H oμάδα της Θεσσαλονίκης αναδείχθηκε πολυνίκης με 21 μετάλλια (9-8-4) ενώ κέρδισε και την 1η θέση στη βαθμολογία με 293,5 βαθμούς.

Και ο Ναυτικός Όμιλος Γιαννιτσών όμως με το πλήρωμα του 2Χ σκιφ ΕΒ Ανδρών με τον Κώστα Λεωνίδη και τον Βασίλη Τσαλικίδη κατέκτησε την 2η θέση και το Ασημένιο μετάλλιο στο 83ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας.tsallikidisnogΣυγχαρητήρια στους κωπηλάτες, στους Προπονητές Σπύρο Ασπρογέρακα και Ειρήνη Μυσιροπούλου και στους συνοδούς της ομάδας Βασίλη Καφετζάκη και Σταύρο Τσαλικίδη.nogΜεγάλες μάχες έγιναν και στον τελικό των οκτακώπων γυναικών όπου το χρυσό κέρδισε ο ΟΕΑΝΑΒ με δεύτερο τον ΝΟΘ και τρίτο τον ΝΟΙ ενώ στους άνδρες ο ΝΟ Ιωαννίνων κατέκτησε τα δυο πρώτα μετάλλια έχοντας στις τάξεις του σπουδαίους αθλητές του παρόντος και του παρελθόντος όπως οι Ολυμπιονίκες Τσίλης και Τζιάλλας αλλά και ο Παγκόσμιος πρωταθλητής Γιώργος Δημητρίου ενώ τρίτος ήταν ο ΝΟΘ που είχε στο πλήρωμά του τον αειθαλή και υπερμαραθωνοδρόμο πλέον Γιάννη Κουρκουρίκη.

Επόμενο ραντεβού πλέον στις 15 και 16 Ιουλίου στην Καστοριά όπου θα διεξαχθεί η Β΄ και τελευταία φάση του 83ου Πανελληνίου πρωταθλήματος.