Friday, 26 April, 2024

Πανελλήνιο στίβου Κ-23 με πολλά ατομικά ρεκόρ

Με πλειάδα ατομικών ρεκόρ και νικητές στα πρώτα αγωνίσματα ολοκληρώθηκε η 1η μέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στίβου κ-23 που διεξάγεται στο ΕΑΚ Λάρισας.
Στη Λάρισα ολοκληρώνεται η σειρά των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων για το 2017 με τη διοργάνωση της κατηγορίας κάτω των 23 ετών. Στην πρώτη ημέρα των αγώνων, δεν έλειψαν οι καλές επιδόσεις από τους πρωταθλητές και τις πρωταθλήτριες μας.
Η Θεοδώρα Αραμπατζή κατάφερε μέσα σε λίγες εβδομάδες να σπάσει δύο σημαντικά φράγματα. Η αρχή έγινε στο Μπίντγκοζ όταν και έστειλε το ακόντιο στα 54,76μ. και προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος και η συνέχεια δόθηκε το Σάββατο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Λάρισας.
Η αθλήτρια του Θωμά Κυριαζή, αναδείχθηκε νικήτρια στον ακοντισμό με 55,47μ., επίδοση που, εκτός από ατομικό ρεκόρ, είναι η 9η όλων των εποχών στη χώρα. Δεύτερη με 53,04μ. ήταν η Αθανασία Κόκκαλη, που δείχνει να επιστρέφει στις καλές επιδόσεις. Η Αφροδίτη Μανιού, μετά από την 7η θέση στο Γκροσέτο, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 49,98μ.
Ο Εμμανουήλ Καραλής ήταν νικητής στο επί κοντώ, όμως, για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα στάθηκε άτυχος, αφού έσπασε το κοντάρι του στην 3η προσπάθεια στα 5,25μ. Ο 17χρονος πρωταθλητής πέρασε τελικά το ύψος, στο 3ο επαναληπτικό άλμα, όμως, στη συνέχεια απέτυχε στα 5,45μ. Ο νεαρός αθλητής του Βασίλη Μεγαλοοικονόμου, πλέον, ετοιμάζεται για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου. Στη 2η θέση με 5,20μ. βρέθηκε ο Νίκος Νερέντζης και στην 3η ο Πέτρος Χατζίου με 5,10μ.
Τους εαυτούς τους ξεπέρασαν στον τελευταίο αγώνα στη σεζόν δύο πρωταθλητές της σφαιροβολίας. Ο Κυριάκος Ζώτος ήταν ο νικητής του τελικού με 19,47μ., επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ, αφού βελτιώνει το 19,34μ. της Λάρισας, ενώ είχε συνολικά τρεις βολές πάνω από τα 19,00μ. Ατομικό ρεκόρ σημείωσε και ο Τάσος Λατιφλάρι, που ήταν 2ος στον τελικό με 18,98μ. και πλέον βρίσκεται πιο κοντά από ποτέ στο φράγμα των 19,00μ. Ο “χάλκινος” πρωταθλητής Ευρώπης Εφήβων, Οδυσσέας Μουζενίδης, ήταν 3ος με 17,91μ.
Η Αναΐς Καραγιάννη κατάφερε να πετύχει την επίδοση που έψαχνε εδώ και καιρό. Η αθλήτρια της Ιωάννας Σιώμου ήταν νικήτρια στα 100μ. εμπόδια με 13.90, χρόνος που αποτελεί ατομικό ρεκόρ (προηγούμενο 13.94) και είναι πολύ κοντά στο 13.87, που συνιστά πανελλήνιο ρεκόρ Νεανίδων.
Πολύ καλός αγώνας έγινε στον τελικό του τριπλούν, με τον Θανάση Παπαδόπουλο να επιστρέφει στο βασικό αγώνισμά του και στις καλές επιδόσεις και με 16,01μ. (με ευνοϊκό άνεμο) να κατακτά το χρυσό μετάλλιο. Ο αθλητής της Δέσποινας Παπαβασιλάκη είχε με κανονικές συνθήκες 15,80μ. Δεύτερος με 15,75μ. ήταν ο Νίκος Ανδρικόπουλος.
Η Σπυριδούλα Ναζίρη, μία εβδομάδα μετά από το 12,83μ. της Καβάλας, αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στην κατηγορία κάτω των 23 ετών. Η αθλήτρια του Δημήτρη Τσιφτσόγλου “προσγειώθηκε” στα 12,63μ., επίδοση που ήταν ικανή να της χαρίσει την 1η θέση. Η Κωνσταντίνα Ρωμαίου ήταν 2η με 12,51μ. και η Ανδρικοπούλου 3η με 12,44μ.
Η Κορίνα Πολίτη ήταν γρηγορότερη όλων στα 100μ. με 11.97, επίδοση πολύ κοντά στο ατομικό της (11.94), που έχει πετύχει φέτος. Δεύτερη με 12.05 και πολύ καλή παρουσία ήταν η Κυριακή Σαμάνη και 3η η Ολυμπία Μπέκου με 12.08. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ο Κώστας Ζήκος δεν είχε κανένα πρόβλημα να τερματίσει πρώτος με 10.82, μπροστά από τον Σωτήρη Γκαραγκάνη (10.91) και τον Τάσο Δαμίρη (10.93).
Ο Θάνος Καλάκος επέλεξε να τρέξει 1.500μ. και δεν δυσκολεύτηκε να τερματίσει 1ος σε 3.54.31. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Αναστασία Μαρινάκου τερμάτισε 1η με 4.30.09. Στα 3.000 μ., ο Φιλάι ήταν νικητής στους Άνδρες με 9.32.54 και η Μαργαρίτα Ντίνα στις γυναίκες με 11.07.21. Στα 400μ., η Δέσποινα Μουρτά, δίχως να πιεστεί, τερμάτισε σε 54.01, ενώ στο ύψος νικήτρια με 1,77μ. ήταν η Κατερίνα Γαστεράτου, ύψος που πέρασαν και η Αθηνά Ρέτζιου και Ιώννα Ζάκκα, που πήραν τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα.
Ενα εκατοστό χώρισε τον νικητή στη σφυροβολία των Ανδρών, εκεί όπου ο Νίκος Γαβριηλίδης ήταν 1ος με 69,42μ. και ο Ιβάν Μενγκλεμπέη 2ος με 69,41 μέτρα.