Thursday, 25 April, 2024

Ο 19χρονος Γιαννιτσιώτης Γιάννης Κυριακίδης Πρωταθλητής Μακεδονίας – Θράκης στην ποδηλασία

Τεράστια επιτυχία για τον Γιάννη!

Ακόμη μία διπλή επιτυχία στην Ανδρική κατηγορία για τον Π.Ο. ΒΕΛΟΣ.

Πρωταθλητής Μακεδονίας-Θράκης στην Ανδρική κατηγορία ο 19χρονος Γιάννης Κυριακίδης. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο συναθλητής του, Δημήτρης Σινάνης.kyriakidis

Οι αθλητές του Βέλους κατάφεραν να κρατήσουν το κυρίως γκρουπ ενωμένο μέχρι την ανάβαση της Ολυμπιάδας- Βαρβάρας.kyriakidis2Από εκεί και πέρα τον λόγο είχαν οι ισχυροί. Η απότομη και διαρκής ανάβαση έσπασε την ποσοτική υπεροχή των υπόλοιπων ομάδων και έτσι η επιλογή του Γιάννη Κυριακίδη για ξεκόλλημα από την πρώτη κύρια ανάβαση απεδείχθη, αποτελεσματική. giannisoikogenia1Στην επιτυχή έκβαση της τακτικής βοήθησε πάρα πολύ και ο Δημήτρης Σινάνης που ήταν στο κυρίως γκρουπ των πρωτοπόρων και έλεγχε τον αγώνα. Τον πολύ δυνατό ρυθμό του Γιάννη Κυριακίδη δεν κατάφερε να κόψει ούτε το σκασμένο ελαστικό του στο χωμάτινο κομμάτι της διαδρομής πριν το χωριό Βαρβάρα, ούτε ο κόντρα άνεμος που φυσούσε. Αφού άλλαξε τροχό συνέχισε μόνος στον κόντρα, για τα υπόλοιπα 50χλμ του αγώνα καταφέρνοντας να επικρατήσει άνετα και να πάρει διαφορά πάνω από 2 λεπτά στον τερματισμό.giannisΤη δεύτερη θέση κατέκτησε ο συναθλητής του Γιάννη και αθλητής του Ομίλου μας Δημήτρης Σινάνης, όπου με πολύ έξυπνο τρόπο αποσπάστηκε από τους αθλητές Κωνσταντινίδη, Πάσχο και Φραγκούλη μόλις 1500μ πριν τον τερματισμό. Η προσπάθεια ήταν αποφασιστική, μεγάλη και διαρκής μέχρι και την γραμμή τερματισμού αφού πιθανότατα δεν υπήρχε και άλλη λύση να ανταγωνιστεί στο σπριντ τους σπριντερς αντιπάλους του. Το ταλέντο και χάρισμα που έχει ο Σινάνης (υψηλά watts σε διαρκή απόσταση) η τόλμη, η αποφασιστικότητα και το πάθος του για διάκριση του έδωσαν σε έναν θεαματικό τερματισμό το αργυρό μετάλλιο.giannis2Έτσι για ακόμη μία φορά οι αθλητές μας πέτυχαν το διπλό και έκλεισαν τους αγώνες του Πρωταθλήματος ΕΠΣΜΑΘ με πρωτιές στα Βάθρα.